ASISTENT ACHIZIȚII/ BUYER ASSISTANT

Descrierea jobului

Recrutăm, în vederea dezvoltării departamentului internațional de achiziții al clientului nostru - unul dintre Leaderii europeni în procesul de reparații/ reabilitare/ ambalare/ reutilizare a echipamentelor/ componentelor de tipul: laptop-uri, tablete, smartphone-uri, gadget-uri, poziția de

Locație: Iași
Nr. poziții vacante: 1

Responsabilitati:

- oferă suport operațional și lucrează îndeaproape cu echipa de buyeri în scopul obținerii de la furnizori a celor mai favorabile condiții de achiziție;
- prospectează piața de profil, monitorizează și actualizează baza de date cu principalii furnizori: curenți sau potențiali;
- menține și dezvoltă relația cu furnizorii existenți în vederea unei bune colaborări;
- propune noi furnizori, după o verificare prealabilă a poziției în piață și a standardelor oferite de aceștia din urmă;
- documentează procesul de achiziție în sistemele ERP și transmite informații cu privire la contractele și actele adiționale încheiate cu furnizorii - oferte preț, discounturi, termene de livrare, termene de plată;
- transmite informații cu privire la durata procesului de aprovizionare;
- identifică necesarul de material conform specificațiilor, rulajelor, comenzilor preluate și a bugetului disponibil;
- monitorizează comenzile necesare pentru asigurarea optimului de produse și urmărește permanent eficientizarea costului și timpului necesar activității de achiziție;
- generează și transmite rapoarte cu referire la termenele de livrare, numărul de livrări și costurile legate de primirea comenzilor și oferă recomandări echipei de buyeri.

Cerințe

Cerințe:

- experiență de minim 1 an într-o poziție de asistent achiziții / buyer assistant;
- studii superioare;
- persoană organizată, riguroasă, analitică, dinamică, flexibilă;
- bune abilități de comunicare telefonică, negociere și gestionare a relațiilor comerciale;
- orientare către îndeplinirea obiectivelor și prioritizarea activităților;
- cunoștințe avansate de limba engleză;
- bune abilități de operare PC (pachetul Microsoft Office).

Reprezintă un avantaj:

- experiența anterioară de lucru cu furnizori prezenți în diferite regiuni ale globului;
- cunoașterea altor limbi străine de circulație europeană.

Beneficii

Beneficii:

- training-uri specifice activității;
- pachet salarial peste media pieței;
- bonusuri de performanță;
- posibilități de dezvoltare profesională și personală;
- accesarea unui mediu de lucru într-un domeniu de actualitate.

Analytic Thinker Buyer Representation Commercial Account Management English language skills

Cerințe lingvistice

English, Romanian

Gradul de educație

Bachelor's Degree

Nu

Acceptare doar candidați din:

Romania

#Business Supplies and Equipment #Information Technology and Services

Locație job

Romania - Iași

Departament

Analyst, Purchasing