Date Posted: 2019-05-23 | Date Modified: 2019-04-23 | Expires: 2019-06-22

ASISTENT ACHIZIȚII/ BUYER ASSISTANT

Job Description

Recrutăm, în vederea dezvoltării departamentului internațional de achiziții al clientului nostru - unul dintre Leaderii europeni în procesul de reparații/ reabilitare/ ambalare/ reutilizare a echipamentelor/ componentelor de tipul: laptop-uri, tablete, smartphone-uri, gadget-uri, poziția de

Locație: Iași
Nr. poziții vacante: 1

Responsabilitati:

- oferă suport operațional și lucrează îndeaproape cu echipa de buyeri în scopul obținerii de la furnizori a celor mai favorabile condiții de achiziție;
- prospectează piața de profil, monitorizează și actualizează baza de date cu principalii furnizori: curenți sau potențiali;
- menține și dezvoltă relația cu furnizorii existenți în vederea unei bune colaborări;
- propune noi furnizori, după o verificare prealabilă a poziției în piață și a standardelor oferite de aceștia din urmă;
- documentează procesul de achiziție în sistemele ERP și transmite informații cu privire la contractele și actele adiționale încheiate cu furnizorii - oferte preț, discounturi, termene de livrare, termene de plată;
- transmite informații cu privire la durata procesului de aprovizionare;
- identifică necesarul de material conform specificațiilor, rulajelor, comenzilor preluate și a bugetului disponibil;
- monitorizează comenzile necesare pentru asigurarea optimului de produse și urmărește permanent eficientizarea costului și timpului necesar activității de achiziție;
- generează și transmite rapoarte cu referire la termenele de livrare, numărul de livrări și costurile legate de primirea comenzilor și oferă recomandări echipei de buyeri.

Requirements

Cerințe:

- experiență de minim 1 an într-o poziție de asistent achiziții / buyer assistant;
- studii superioare;
- persoană organizată, riguroasă, analitică, dinamică, flexibilă;
- bune abilități de comunicare telefonică, negociere și gestionare a relațiilor comerciale;
- orientare către îndeplinirea obiectivelor și prioritizarea activităților;
- cunoștințe avansate de limba engleză;
- bune abilități de operare PC (pachetul Microsoft Office).

Reprezintă un avantaj:

- experiența anterioară de lucru cu furnizori prezenți în diferite regiuni ale globului;
- cunoașterea altor limbi străine de circulație europeană.

Benefits

Beneficii:

- training-uri specifice activității;
- pachet salarial peste media pieței;
- bonusuri de performanță;
- posibilități de dezvoltare profesională și personală;
- accesarea unui mediu de lucru într-un domeniu de actualitate.

Skills

Analytic Thinker Buyer Representation Commercial Account Management English language skills

Language Requirements

English, Romanian

Education Degree

Bachelor's Degree

Visa Support

No

Accepting only candidates from:

Romania
Email Job

Job Criteria

Job Type

Full Time

Industries

#Business Supplies and Equipment #Information Technology and Services

Job Location

Romania - Iași

Functions

Analyst, Purchasing

Salary

Negotiable

Companies will apply to you too

Fill in your resume and companies will send you invitations to apply on their jobs and we will notify you directly on your email box .