Postat pe: 2019-06-26 | Expiră pe: 2019-07-26

Suport tehnic telecomunicatii (level2-3)

Descrierea jobului

- Preluarea/rezolvarea problemelor tehnice intampinate de clienti;
- Monitorizare (verifica parametrii de functionare ai retelei/echipamentelor de acces si problemele aparute);
- Routare statica, subnetare;
- Escaladarea problemelor care nu tin de competenta departamentului;
- Troubleshooting pentru situatiile aparute in reteaua Rcs&Rds ( Ip/MPLS, nivel II, escaladare de la suport);
- Administrare servere;
- Ocazional comunicarea cu clientii.

Cerințe

Absolvent studii tehnice (student in an terminal) sau certificari/cursuri networking (CCNA reprezinta un avantaj);
Cunostinte teoretice si practice despre functionarea protocoalelor TCP/IP, PPPoE;
Cunostinte de baza despre retele (nivele OSI si raportarea lor asupra echipamentelor de retea, VLanuri, organizarea DNS, RIPE);
Cunostinte minime linux (ping/traceroute, tcpdump, telnet, ssh, whois, mtr);
Abilitati foarte bune de identificare si rezolvare probleme;
Abilitati foarte bune de comunicare;
Atitudine proactiva si orientata catre client;
Limba engleza fluent: scris si vorbit.
Disponibilitatea de a lucra in schimburi.

Internet Protocol Suite (TCP/IP) Ping Telnet Transmission Control Protocol (TCP)

Cerințe lingvistice

English

Gradul de educație

Other

Suport viză

Da

Industrii

#Telecommunications

Locație job

Romania - Bacău, Suceava

Departament

Information Technology

Salariu

USD 1 - 1/lună dolar american