Postat pe: 2021-10-22 | Expiră pe: 2021-11-21

Specialist Taxe

Descrierea jobului

Suntem în căutarea unui Specialist în domeniul taxelor și impozitelor pentru clientul nostru, o importantă companie din FMCG. În cazul în care ești în căutarea unei noi oportunități profesionale și ești o persoană cu o bună atenție la detalii, organizată și cu o gândire analitică, ai putea fi candidatul pe care îl căutăm.

Pregătirea și depunerea la termen a raportărilor, situațiilor și declarațiilor fiscale;
Pregătirea documentației pentru rambursările de taxe;
Asigură suport celorlalte departamente în aspecte fiscale (TVA, taxe locale, impozit pe profit, impozit pe venit, impozit pe veniturile nerezidenților etc.);
Completează și verifică registrul de evidență fiscală, inclusiv jurnalele de TVA;
Obține informațiile necesare pentru schițarea dosarului prețurilor de transfer;
Rezolvă probleme fiscale ad-hoc;
Propune măsuri pentru îmbunătățirea procedurilor și proceselor legate de taxe, atunci când este necesar;
Oferă suport în timpul auditului și inspecțiilor fiscale;
Verifică corectitudinea facturilor în ceea ce privește TVA;
Monitorizează schimbările fiscale și evaluează impactul acestora asupra companiei;
Reprezintă compania în fața autorităților (ex. Ministerul de Finanțe, ANAF, DGAMC).

Cerințe

Studii superioare în domeniul economic;
Minimum 5 ani experiență într-o poziție similară;
Experiență în lucrul cu un sistem ERP (preferabil SAP);
Limba engleză – nivel mediu;
Permis de conducere categoria B.

Beneficii

Pachet salarial atractiv (salariu fix + bonus lunar de performanta);
Masă asigurată de companie, bonuri de masă;
Prime anuale (Paște, Crăciun, concediu de odihnă);
Decontare cheltuieli transport;
Telefon, laptop.

Abilități

ERP/CRM SAP

Cerințe lingvistice

English

Gradul de educație

High School

Nu

Acceptare doar candidați din:

Romania

Industrii

#Food & Beverages

Locație job

Romania - Buftea, Ilfoveni, Mogoșoaia

Departament

Accounting/AuditingAdministrative, Finance