Postat pe: 2019-10-06 | Expiră pe: 2019-11-05

Responsabil Departament Calitate

Descrierea jobului

Deții cunoștințe despre ISO 9001, ISO 14001, ISO 18001, ești familiarizat cu instrumente specifice calității 8D, 5Why, Pareto, Fishbone și îți dorești să faci un pas important în carieră? Antal International, are oportunitatea potrivită.

Partenerul nostru este un brand puternic pe piață, Companie româno-franceză, membră a unui grup cu peste 100 de ani de prezență și evoluție constantă, lider european în domeniul producției de hârtie și ambalajelor din carton ondulat.

Funcție: Responsabil Departament Calitate
Se subordonează: Directorului QHSE
Locația/deplasări în interes de serviciu: Suceava / va călători maxim 10-15% din timp (pentru vizite la depozitul din Baia Mare sau la diverși clienți/furnizori).

Responsabilități principale:
• Coordonează și urmărește întocmirea planului de inspecție și testare pentru toate tipurile de produse.
• Supervizează controlul calitativ la recepția materiilor prime, produselor semifabricate, produsele finite, produsele externalizate.
• Testează calitatea produselor, validează rezultatele testelor și evaluează conformitatea produselor.
• Interpretează și înregistrează rezultatele testărilor în conformitate cu normele și reglementările în vigoare ce influențează calitatea produsului.
• Stabilește metodele de lucru, standardele, cărțile tehnice ale echipamentelor din dotare, bunele practici şi alte cunoștințe necesare pentru coordonarea activității din cadrul departamentului.
• Elaborează procedurile de funcționare specifice proceselor departamentului conform standardelor ISO 9001, ISO 14001, BRC, FSC, cerințe clienți.
• Identifică produsele neconforme și asigură tratarea neconformităților.
• Documentează neconformitățile de calitate, reclamațiile și sesizările (atât pe cele de furnizor cât și pe cele de client).
• Întocmește rapoarte 8D pentru neconformitățile interne și externe.
• Analizează cauzele neconformităților și istoricul lor, inițiază acțiuni corective și propune acțiuni în vederea eliminării reapariției de neconformități.
• Colaborează cu celelalte departamente pentru dezvoltarea unor planuri comune de acțiuni de eliminare a neconformităților, de îmbunătățire a calități produselor și serviciilor sau de eficientizare.
• Răspunde și gestionează personalul din subordine.

Cerințe

Studii superioare tehnice.
• Curs auditor intern ISO 9001, ISO 14001, ISO 18001 reprezintă avantaj
• Cunoștințe bune ale metodelor și instrumentelor specifice calității (8D, 5Why, Pareto, Fishbone, etc.)
• Experiența în auditurile de certificare/recertificare/supraveghere.
• Cunoștințe și experiența într-o poziție similară, preferabil într-un mediu de producție.

Calități personale:
• Persoană responsabilă, organizată.
• Abilități de leadership și muncă în echipă.
• Abilitați de comunicare foarte bune.
• Atenție la detalii și orientare spre rezultate.
• Cunoștințe bune de operare PC (pachetul MS Office).
• Cunoștințe de limba engleză - nivel mediu/avansat.
• Responsabilitate față de muncă depusă, gândire analitică, orientare către studiu și aplicarea în practică a principiilor de management.

Beneficii

Se oferă:
• Pachet salarial competitiv, în funcție de pregătire și experiență;
• Asigurare de viață și accidente;
• Implicarea în proiecte de responsabilitate socială legate de educație, sănătate și protecția mediului, tichete de masă;
• Abonament de servicii medicale private care include investigații complexe și care poate fi extins pentru membrii de familie;
• Abonament la Bookster (biblioteca modernă cu acces gratuit la cărți, articole, studii de caz și materiale video, transport cărți la birou asigurat de companie);
• Majorări de salariu anuale;
• Acces la cursuri de formare profesională;
• Acces la o rețea națională și internațională de specialiști în domeniul producției de hârtie și ambalaje din carton ondulat;
• Minim 20 zile de concediu. Numărul poate crește în funcție de vechimea în muncă.

Abilități

Cerințe lingvistice

Gradul de educație

Bachelor's Degree

Suport viză

Da

Industrii

#Paper & Forest Products

Departament

Manufacturing, Production, Quality Assurance