Service Desk Engineer cu limba Engleza

Descrierea jobului

Responsabilități:

- Oferă asistență tehnică de la distanță în concordanță cu parametrii stabiliți (SLA);
- Analizează și soluționează incidentele raportate în limitele competențelor;
- Menține contactul cu clienții și cu celelalte părți implicate în soluționarea incidentelor - Acționează în calitate de suport tehnic pentru inginerii de teren;
- Monitorizează - raportează incidentele și problemele ridicate. Sugerează soluții pe termen mediu și lung;
- Identifică cerințele speciale din partea clienților;
- Prioritizează activitățile în funcție de impactul acestora;
- Actualizează înregistrările cu detaliile tuturor acțiunilor întreprinse și cu noile informații obținute;
- Oferă soluții prin telefon, e-mail sau conexiuni la distanță cu referire la incidente și solicitări, în conformitate cu parametrii stabiliți.

Aptitudini:

- Puternice abilități de comunicare și lucru în echipă;
- Capacitate bună de relaționare prin intermediul telefonului și în scris;
- Atitudine pozitivă orientată spre client și rezultate;
- Abilități de prioritizare a activităților și de gestionare a timpului;
- Capacitate de a lua decizii corecte și rapide.

Constituie un avantaj:
- Cunoașterea altor limbi străine de circulație europeană - nivel avansat.

Cerințe

- Cunoștințe limbii franceza sau engleza – nivel avansat;
- Cunoștințe medii hardware (PC);
- Cunoștințe peste medie a sistemului de operare Windows - accent pe Windows 7 și Windows XP / Server 2003;
- Cunoaștere peste medie a pachetului MS Office și abilități de rezolvare a problemelor uzuale;
- Noțiuni de rețelistică (LAN).

Beneficii

- Posibilitatea de dezvoltare profesională în cadrul unei companii multinaționale /Acces la oportunitățile interne de dezvoltare a carierei;
- Pachet beneficii atractiv: grilă salarizare motivantă, bonusuri de performanță, tichete de masă, asigurare medicală privată;
- Programe de training specifice activității și de utilizare a instrumentelor de lucru;
- Mediu de lucru internațional.

Abilități

Help desk IT MS Office Suite

Cerințe lingvistice

English

Suport viză

Da

#Computer Networking, Hardware and Software #Information Technology and Services

Locație job

Romania - Iași

Departament

Analyst, Engineering, Information Technology